info@jahanpolymer.ir| 025-33344187|025-33343576|09126512292

به وبسایت شرکت جهان پلیمر قم خوش آمدید

جزئیات خبر و مقاله

کلاهی که سر موتورسواران نمی رود!

موتورسیکلت که به اختصار عامیانه به آن موتور نیز گفته می‌شود، وسیله نقلیه‌ای دو چرخ و موتوردار است که به جای پدال همانند اتومبیل دارای موتور احتراقی است.

در واقع موتور سیکلت‌ها به واسطه نوع ساخت و اندازه، قدرت مانور منحصر به فردی که از نظر جثه در مقایسه با خودروها دارند و همچنین ارزان قیمت بودن بیشتر مورد توجه قشر ضعیف جامعه هستند، آمارها نشان می‌دهد، اغلب استفاده کنندگان از موتور سیکلت یا جوانان هستند و یا افرادی که توانایی مالی برای خرید خودرو نداشته و از موتور سیکلت برای جا‌به‌جایی خانواده استفاده می‌کنند.

برخی از قابلیت‌های موتور سیکلت از جمله لایی کشیدن‌ها در بزرگراه‌ها، رد کردن چراغ قرمز، عبور از محل‌های ممنوعه، پارک کردن در هر نقطه ممکن موجب شده که برخی از افراد حتی از آن به عنوان یک وسیله نقلیه استفاده کنند.

با وجود اینکه در سال 1379 در آئین‌نامه هیأت وزیران به تصویب رسیده و استفاده از کلاه برای خود موتورسوار و ترک‌نشین اجباری شده است، اما باز هم در بسیاری از موارد تصادفی، هیچ صدمه‌ای به بدن وارد نمی‌شود و دلیل فوت افراد آسیبی است که به جمجمه وی وارد شده است و دلیل 90 درصد این حوادث نیز عدم استفاده از کلاه ایمنی است.

در واقع کلاه ایمنی یا کلاه کاسکت و یا به عبارتی Helmet یکی از وسایل ایمنی است نقش بسزایی در ایمنی افراد داشته و موجب کاهش صدمات می‌شود و استفاده از این وسیله 70 درصد ضربه به سر را کاهش می‌دهد، کلاه ایمنی بنا به خاصیتی که دارد، به عنوان یک مانع فیزیکی عمل کرده و سرعت ضربه وارده به جمجمه را کاهش داده و موجب می‌شود سر با آهستگی به کلاه ایمنی برخورد کند.

کلاهی برای زندگی
رئیس پلیس راه استان زنجان نیز در این باره اظهار کرد: امسال 99 مورد تصادف مربوط به موتور در جاده‌های مواصلاتی استان رخ داده است.

علی اصغر شیرمحمدی با بیان اینکه تعداد فوتی‌های رخ داده در چهار ماهه نخست سال بر اثر تصادف موتورسیکلت 17 مورد بوده است، گفت: از این تعداد دو نفر در فروردین‌ماه، دو نفر در اردیبهشت‌ماه، هفت نفر در خردادماه و 6 نفر در تیرماه فوت شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه 27 درصد از متوفیان در اثر تصادفات جاده‌ای مربوط به موتورسیکلت سواران به علت عدم استفاده از کلاه ایمنی است، گفت: در مرگ میرهای ناشی از تصادفات رانندگی که موتور سیکلت سواران در آن سهیم بوده‌اند، فوت اکثر راکبان و سرنشینان موتورسیکلت‌ها به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی و ضربه به سر بوده است.

رئیس پلیس راه استان زنجان بیشترین علت فوت راکبان موتور سیکلت‌ها را ناشی از صدمه به سر اعلام کرد و افزود:  درصد بالایی از فوت راکبان موتور سیکلت در جاده‌های استان به علت عدم استفاده از کلاه ایمنی است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از کلاه ایمنی به سلامت و ایمن سازی راکبان موتور سیکلت و کاهش مرگ و میرهای ناشی از تصادفات رانندگی کمک می‌کند، گفت: با این وجود راکبان به این امر توجه نمی‌کنند که در این زمینه باید برای ارتقای ایمنی موتورسیکلت سواران فرهنگ‌‌سازی بیشتری صورت گیرد.